Energetyka Jutra - OZE Atom Magazynowanie energii
Strona główna > Wiadomości

Magazynowanie energii w biogazie

Opublikowany 22 czerwca 2016 przez Barbara Kędzierska
IMG_20160626_102712

flickr.com/leidorf/

Zastosowanie biogazu może pomóc rozwiązać problem magazynowania zielonej energii. Naukowcy z Zakładu Techniki Rolnej i Bioenergii Uniwersytetu Hohenheim chcą przekształcić nadwyżkę energii elektrycznej w biometan, tworząc w ten sposób przejściowy magazyn energii.

W tym celu należy wykorzystać wytworzoną energię elektryczną do produkcji wodoru. Ze względu na swoje właściwości- niską gęstość energii (przez co znaczną objętość) oraz mały rozmiar cząstek ułatwiający dyfuzję przez ścianki zbiornika- nie powinien być w znacznych ilościach używany w magazynowaniu i przesyle. W reakcji z dwutlenkiem węgla jest więc przekształcany w metan. Wadą sztucznej reakcji jest powstawanie wysokich temperatur.

Efektywniej i prościej jest przeprowadzić reakcję biochemiczną z zastosowaniem mikroorganizmów. Bakterie metanowe, które dają się w tym celu zastosować, są dostępne we wszystkich obiektach zajmujących się biogazem– wyjaśnia dr Oechsner, który razem z dr. Haagiem bada alternatywy dla bezpośredniej reakcji.- Otrzymujemy w ten sposób chemiczny magazyn o stałej pojemności do czterech miesięcy.

W klasycznej instalacji powstaje około 55% metanu i 45% dwutlenku węgla jako produktu ubocznego. Jeśli doprowadzimy do niej wodór, dostępny dwutlenek węgla będzie wykorzystany przez bakterie do wyprodukowania jeszcze większej ilości metanu. Jak zapowiada dr Oechsner, możliwe jest osiągnięcie blisko stuprocentowej sprawności procesu.

Na badania w tym kierunku zakład otrzymał 323 tys. euro.

źródło: http://www.energie.de/

Ostatnie artykuły
· Powyżej punktu krytycznego

Martyna Lis - 4 kwietnia 2016

· Obecne perspektywy energetyki jądrowej

Stanisław Jagielski - 16 marca 2016

· BMW i3 – Ekologia i design

Martyna Lis - 14 marca 2016

· Szkic fuzji w Europie

Marek Bilnicki - 14 marca 2016

Polub nas!