Energetyka Jutra - OZE Atom Magazynowanie energii
Strona główna > Wiadomości

Tania metoda wytwarzania superkondensatorów

Opublikowany 19 sierpnia 2016 przez Marek Bilnicki
16637208254_21232ed4a2_b

biowęgiel, źródło: flickr.com/oregondepartmentofforestry

Na Stanowym Uniwersytecie w Północnej Dakocie opracowywana jest eksperymentalna, tania metoda wytwarzania superkondensatorów. Profesorowie Qi Hua Fan oraz Zhengrong Gu wykorzystując biowęgiel, tworzą gąbczaste powierzchnie wychwytujące elektrony.

Superkondensatory są szczególnymi urządzeniami pozwalającymi na rozładowanie i naładowanie znacznie szybciej niż inne. Ich obecność jest nieodzowna przy systemach magazynujących energię, takich jak instalacje w hybrydowych pojazdach. Koszt superkondensatorów jest jednak przeszkodą do wykorzystywania ich na szerszą skalę.

Biowęgiel wytworzony w procesie pyrolizy, która zamienia rośliny w biopaliwo, aktywowany jest przy użyciu plazmy. W ten sposób osiągana jest wymagana porowata struktura, która może przechwytywać jony. Jednak powszechnie używana metoda wymaga utrzymania temperatury rzędu 1200 Kelwinów przez dwie godziny, a oprócz tego chemicznej obróbki wymagającej czasu.

Nie ważne do jakich parametrów dojdziemy, projekt jest już bardzo wydajny – mówi Fan.

Wyniki eksperymentów pokazały, że traktowanie biowęgla plazmą skutkuje 1,7 raza wyższą pojemnością właściwą niż przy obróbce chemicznej. Oprócz tego, mają one znacznie niższą rezystancję. W tym momencie opatentowany pomysł oczekuje na sponsorów.

Ostatnie artykuły
· Powyżej punktu krytycznego

Martyna Lis - 4 kwietnia 2016

· Obecne perspektywy energetyki jądrowej

Stanisław Jagielski - 16 marca 2016

· BMW i3 – Ekologia i design

Martyna Lis - 14 marca 2016

· Szkic fuzji w Europie

Marek Bilnicki - 14 marca 2016

Polub nas!