Energetyka Jutra - OZE Atom Magazynowanie energii
Strona główna > Polski Atom Alert

2,8 mln euro dla polskich instytucji w ramach Euratomu

Opublikowany 12 kwietnia 2016 przez Barbara Kędzierska
2,8 mln euro dla polskich instytucji w ramach Euroatomu

źródło: flickr/O Palsson

Komisja Europejska przyznała w ramach programu Euratom trzem polskim instytucjom 2,8 mln euro na projekty związane z badaniami nad energetyką jądrową w regionie bałtyckim i wyszehradzkim.

Dotacje zostały przyznane Narodowemu Centrum Badań Jądrowych, które przeznaczy je na trzy zgłoszone przez siebie projekty. Jeden z nich koncentruje się materiałach, które mogą w przyszłości przyczynić się do rozwoju technologii reaktorów chłodzonych gazami w elektrowniach jądrowych IV generacji. Inny jest wykonywany we współpracy z instytucjami litewskimi- ma za zadanie wspierać badania dla potrzeb budowy elektrowni jądrowej w Visaginas.

Finansowanie otrzymają też po jednym projekcie zgłoszonym przez Instytut Podstawowych Problemów Fizyki PAN oraz Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. W sumie dotacje przyznano pięciu spośród zgłoszonych przez polskie instytucje projektów.

Program Euratom jest częścią większego programu Horyzont 2020. Jak podkreśla dr Jacek Gajewski, kierownik Działu Badań i Współpracy Międzynarodowej w NCBJ, pozyskiwanie funduszy z programu jest bardzo ważnym punktem w procesie tworzenia silnego eurobałtyckiego centrum badań.

Ostatnie artykuły
· Powyżej punktu krytycznego

Martyna Lis - 4 kwietnia 2016

· Obecne perspektywy energetyki jądrowej

Stanisław Jagielski - 16 marca 2016

· BMW i3 – Ekologia i design

Martyna Lis - 14 marca 2016

· Szkic fuzji w Europie

Marek Bilnicki - 14 marca 2016

Polub nas!