Energetyka Jutra - OZE Atom Magazynowanie energii
Strona główna > Wiadomości

Trójwymiarowe ogniwa PV

Opublikowany 26 lipca 2016 przez Panagiotis Kefalas
Trójwymiarowe ogniwa PV

źródło: news.gatech.edu

Zespół z Georgia Tech opracował trójwymiarowe ogniwo PV, które może zbierać promienie słoneczne padające pod każdym kątem.

W zeszłym tygodniu wynalazek poleciał w kosmos na rakiecie Falcon 9, gdzie będzie testowany. Nowe ogniwo może mieć ogromne znaczenie w sektorze kosmicznym, gdzie potrzeba jest jak najsprawniejszego wykorzystania ograniczonej powierzchni.

Eksperymentalny moduł składa się z czterech różnych typów ogniw, których w sumie w kosmos poleciało 18. Dwa rodzaje są utworzone w nowej technologii 3D. Ogniwa są zbudowane przez powlekanie miniaturowych „wież” złożonych z węglowych nanorurek, w materiał absorbujący promienie słoneczne.

-„Chcemy sprawdzić zarówno sprawność wyłapywania światła oraz to jak nasze moduły poradzą sobie w trudnych warunkach przestrzeni kosmicznej” – mówi Jud Ready, główny inżynier ds. badawczych w Georgia Tech Research Institute – „Sprawdzimy także wpływ temperatury na pracę ogniw, jako, że jest to bardzo ważny czynnik wpływający na pracę modułów fotowoltaicznych.”

Po sześciu miesiącach, ogniwa wrócą na Ziemię, aby naukowcy mogli sprawdzić jak dobrze poradziły sobie podczas misji. Według Ready –„Jeżeli[moduły] sprostają warunkom panującym w kosmosie, z pewnością poradzą sobie z pracą w warunkach ziemskich”.

Ostatnie artykuły
· Powyżej punktu krytycznego

Martyna Lis - 4 kwietnia 2016

· Obecne perspektywy energetyki jądrowej

Stanisław Jagielski - 16 marca 2016

· BMW i3 – Ekologia i design

Martyna Lis - 14 marca 2016

· Szkic fuzji w Europie

Marek Bilnicki - 14 marca 2016

Polub nas!