Energetyka Jutra - OZE Atom Magazynowanie energii
Strona główna > Wiadomości

Proces termochemiczny ułatwi magazynowanie energii słonecznej

Opublikowany 21 lipca 2016 przez Barbara Kędzierska
Proces termochemiczny ułatwi magazynowanie energii słonecznej

źródło: wikipedia.org

Naukowcy z Instytutu Paula Scherrera (PSI) w Szwajcarii odkryli proces termochemiczny, który umożliwi użycie energii słonecznej do wytworzenia materiału wysokoenergetycznego z dwutlenku węgla i wody.

W nowych instalacjach ma przebiegać cykl termochemiczny, a ogólna zasada działania ma być podobna do tradycyjnej instalacji słonecznej. – W ten sposób możemy magazynować energię słoneczną w postaci energii wiązań. Ten sposób jest łatwiejszy od magazynowania prądu– mówi Ivo Alxneit, chemik w laboratorium techniki słonecznej PSI. Razem z zespołem pracuje on nad przeprowadzeniem wysokotemperaturowych reakcji (przebiegających w temp. powyżej 1000 st. Celsjusza). Do ich przeprowadzenia planują w przyszłości wykorzystać energię Słońca.

Przebiegający proces to cykl tlenku ceru. W temperaturze ok. 1500 st. Celsjusza tlenek oddaje jeden z atomów tlenu. Po oziębieniu jest gotowy przyjąć go ponownie i kiedy tylko cząsteczka wody lub dwutlenku węgla znajdzie się nad powierzchnią aktywną, oddaje atom tlenu. W ten sposób z wody i dwutlenku węgla są otrzymywane wodór i monotlenek węgla, a jednocześnie tlenek ceru ulega regeneracji. Z powstałych produktów można wytworzyć wysokoenergetyczne związki- gazowe lub ciekłe węglowodory, jak metan, benzyna czy diesel, które mogą zostać wykorzystane bezpośrednio lub zmagazynowane.

źródło: energie.de

Ostatnie artykuły
· Powyżej punktu krytycznego

Martyna Lis - 4 kwietnia 2016

· Obecne perspektywy energetyki jądrowej

Stanisław Jagielski - 16 marca 2016

· BMW i3 – Ekologia i design

Martyna Lis - 14 marca 2016

· Szkic fuzji w Europie

Marek Bilnicki - 14 marca 2016

Polub nas!