Energetyka Jutra - OZE Atom Magazynowanie energii
Strona główna > Wiadomości

Toyota Mirai zaprezentowana w Polsce

Opublikowany 25 listopada 2015 przez Grzegorz Koziński
Toyota Mirai zaprezentowana w Polsce

źródło: toyota.pl

Toyota Mirai była głównym bohaterem międzynarodowej konferencji, która odbyła się w ramach europejskiego projektu HIT-2-Corridors w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie. Celem projektu jest budowa infrastruktury umożliwiającej transport pojazdami zasilanymi wodorem.

We wtorek, 24 listopada, Toyotę Mirai można było zobaczyć także na targach Fleet Market 2015. Targi Fleet Market to coroczne wydarzenie skupiające przedstawicieli kilku tysięcy firm branży samochodowej z całego świata.

Przypomnijmy, że Toyota Mirai to pierwszy seryjny samochód zasilany wodorem. Do napędu używa silnika elektrycznego zasilanego prądem z ogniw wodorowych. Maksymalna moc auta to 155 KM. Dwa zbiorniki mieszczące 122 litry wodoru sprężonego do ciśnienia 70 MPa, zapewniają zasięg ponad 500 kilometrów. Dzięki zastosowanej technologii ogniw paliwowych Mirai nie emituje żadnych związków toksycznych, a z rury wydechowej leci tylko woda.

W Polsce nie ma jeszcze możliwości masowego używania samochodów wodorowych ponieważ brakuje odpowiedniej infrastruktury. Jednak ITS opracował już plany budowy sieci stacji paliw gdzie można będzie tankować wodór.
Pierwsze dwie stacje powstaną w Poznaniu i w Warszawie, kolejne to będzie Trójmiasto, Białystok, południe Polski, czyli Katowice, Kraków, Wrocław i Łódź oczywiście – wylicza dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego dr hab. inż. Marcin Ślęzak.

źródło: toyota.pl, PAP
Ostatnie artykuły
· Powyżej punktu krytycznego

Martyna Lis - 4 kwietnia 2016

· Obecne perspektywy energetyki jądrowej

Stanisław Jagielski - 16 marca 2016

· BMW i3 – Ekologia i design

Martyna Lis - 14 marca 2016

· Szkic fuzji w Europie

Marek Bilnicki - 14 marca 2016

Polub nas!