Energetyka Jutra - OZE Atom Magazynowanie energii
Strona główna > Wiadomości

CO2 z elektrowni posłuży do produkcji dodatkowego prądu

Opublikowany 6 maja 2016 przez Marek Bilnicki
Wychwycony CO2 jako paliwo dla ogniwa

http://corporate.exxonmobil.com

FuelCell Energy Inc. wraz z ExxonMobil Corporation rozpoczęły badania nad projektem, w którym wychwycony z elektrowni konwencjonalnych dwutlenek węgla wykorzystywany byłby do produkcji prądu w ogniwach paliwowych. Koncept ma przyczynić się do diametralnego zmniejszenia emisji CO2.

Wychwytywanie dwutlenku węgla połączone z węglowymi ogniwami paliwowymi jest potencjalnym game-changerem dla opłacalnego i wydajnego koncentrowania CO2 dla dużych gazowych i węglowych elektrowni – powiedział Chip Bottone, dyrektor FuelCell Energy Inc. W zaproponowanym projekcie dwutlenek węgla wyłapywany przez ogniwa paliwowe, opuszcza je w skoncentrowanej postaci, dzięki czemu jest łatwiejszy do składowania.

Dwuletnie badania udowodniły wyższość sekwestracji CO2 przy użyciu eksperymentalnej metody nad używanymi obecnie. Sukces projektu może tkwić w jego mocy wyjściowej – ogniwa paliwowe generują energię porównywalną do spadku mocy występującego przy użyciu konwencjonalnych metod wychwytywania dwutlenku węgla.

Technologia osiągnięta we współpracy między ExxonMobil i FuelCell Energy może okazać się opłacalną alternatywą w redukcji emisji. W ciągu najbliższych dwóch lat prowadzone będą ciągłe badania nad zwiększeniem wydajności.

Ostatnie artykuły
· Powyżej punktu krytycznego

Martyna Lis - 4 kwietnia 2016

· Obecne perspektywy energetyki jądrowej

Stanisław Jagielski - 16 marca 2016

· BMW i3 – Ekologia i design

Martyna Lis - 14 marca 2016

· Szkic fuzji w Europie

Marek Bilnicki - 14 marca 2016

Polub nas!